Medikamenti kas paaugstina osteoporozes risku. Svarīga informācija kaulu veselībai!

Stipri kauli ir ikviena cilvēka balsts – tie nes ķermeņa svaru un ļauj brīvi kustēties. Taču, ja attīstās osteoporoze, mūsu kauli kļūst trausli, tie viegli lūst pat pie nelielām traumām, kas savukārt noved pie invaliditāti izraisoša un pat dzīvību apdraudoša stāvokļa.

Osteoporoze ir skeleta kaulu slimība, kam raksturīga kaulu masas samazināšanās un kaulaudu struktūras deģenerācija. Ja kaulos netiek pietiekami ražots 1 tipa kolagēns, kaulu struktūra kļūst ļoti poraina, kaulu blīvums stipri samazinās. Tās notiek pirmkārt kolagēna struktūrkomponentu trūkuma dēļ, galvenokārt olbaltumvielu trūkuma dēļ. Teļu kaulu kolagēns pret osteoporozi.

Mūsu kauli uz 40% sastāv no kolagēna kas piesaista un aiztur minerālsāļus (kalciju, fosforu, silīciju, magniju un citus) kaulos. Bez kalcija un pārējo minerāļu mūsu kauli paliek mīkstāki un deformējas, bet ja trūkst kolagēna kauli zaudē izturību, stingrumu, paliek sausi un trausli.Osteoporoze var skart jebkuru kaulu ķermenī, visbiežāk gan pirmie lūzt plaukstu locītavās, muguras skriemeļi un gūžās. Organiskais kalcijs un dabīgs D3 vitamīns pret osteoporozi.

Osteoporoze attīstās nemanāmi vairāku gadu laikā.Tās rezultātā kauli kļūst poraini un dobumaini, trausli un viegli lūst. Par osteoporozi jau nopietnā saslimšanas stadijā var liecināt šādas pazīmes — samazinās auguma garums, sāp mugura, izmainās stāja, veidojas kupris, kustības kļūst ierobežotas, kauli viegli lūst (visbiežāk mugurkaula skriemeļi, gūžas kauli un apakšdelmi).

Svarīga informācija visiem kas lieto medikamentus! Medikamenti kas paātrina osteoporozes attistību:  

  • Glikokortikoīdi un antikonvulsanti ir galvenie medikamentozie riska faktori.
  • Steroīdu izraisītā osteoporoze rodas glikokortikoīdu lietošanas.
  • Sintētiskā recepšu medikamenta prednizona ilgstoša lietošana ir viens no biežākajiem osteoporozes izraisītājiem.
  • Barbiturāti, fenitoīns un citi enzīmus inducējošie antiepileptiskie preparāti.
  • Aaromatāzes inhibitori (krūts vēža ārstēšanai), metotreksāts (autoimūno slimību ārstēšanai), kā arī gonadotropīnu atbrīvotājhormonu agonisti.
  • Antikoagulantu, heparīna un varfarīna, ilgstoša lietošana ir saistīta ar kaulu blīvuma samazināšanos un osteoporotisko lūzumu riska paaugstināšanos.
  • Protonu sūkņu inhibitori, ko parasti lieto, lai samazinātu kuņģa skābes veidošanos, samazina kalcija absorbciju.
  • Tiazolidīndioni, ko lieto cukura diabēta ārstēšanā, paaugstina osteoporozes un lūzumu risku. Ilgstoša litija terapija arī paaustina osteoporozes risku.

Lasiet interesantus rakstus vēl:

Kolagēna peptīdi no teļu kauliem pret osteoporozi. Labākais preparāts pret osteoporozi! 

ORGANISKAIS KALCIJS KAULU STIPRINĀŠANAI. KALCIJA CITRĀTS AR DABĪGO D3 VITAMĪNU.

TRĪS GALVENĀS KĻŪDAS LOCĪTAVU ĀRSTĒŠANĀ!

PRETNOVECOŠANAS VIELAS. KĀ SAGLABĀT JAUNĪBU UN VESELĪBU!

 

 

Raksti