Locītavu slimības sportistiem izpaužas akūtā un hroniskā formā. Tie traucē sportista ikdienas dzīvi, samazina treniņu efektivitāti, ierobežo sportisko darbspēju, kas noved pie priekšlaicīgas aiziešanas no sporta.
No visām sportistu locītavu slimībām visbiežāk sastopams ir sinovīts, artroze un periartrīts.
Sinovīts ir sinoviālās membrānas iekaisums (locītavas kapsulas iekšējais slānis). Var rasties vienreizējās pārslodzes ietekmē locītavā. Šajā gadījumā tiek traucēts sinoviālā šķidruma normālas izdalīšanās process locītavas dobumā, parādās smaguma un kustību stīvuma sajūta. Locītava kļūst nedaudz palielināta, rodas tās kontūru gludums, kustības laikā rodas sāpes.
Artroze ir hroniska locītavu slimība, kas rodas ilgstoša stresa un locītavu skrimšļu traumu dēļ. Skrimšļu traumas rodas ilgstošas treniņu slodzes un nepareizu vingrinājumu izpildes dēļ. Locītavās rodas noguruma sajūta, sāpes, samazināta kustību amplitūda. Artroze attīstās lēni vairāku gadu laikā. Ceļa locītava biežāk tiek skarta tieši futbola spēlētājiem un skrējējiem, savukārt potītes locītava garumā un augstumā lēcējiem.
Periartrīts ir slimība, kuras laikā iekaisums rodas locītavām apkārtējos audos. Periartrīts attīstās lēni, sākumā ir jūtams tikai pierasto kustību stīvums locītavā, dažreiz parādās sāpes, kuras palielina noteiktas kustības, kas izslēdz iespēju veikt noteiktus sporta vingrinājumu elementus.
Plecu locītavas periartrīts biežāk sastopams ģimanstiem, metējiem, volejbolistiem. Elkoņa locītavas periartrīts savukārt tenisistiem, airētājiem, paukotājiem.
Šādu slimību profilakse sportistiem ir savlaicīga kompleksu hondroprotektoru lietošana un augstas kvalitātes uzturs ilgstošas treniņu slodzes laikā.
Šo slimību ārstēšanā sportistiem jāietver hondroprotektori, glikozamīns un hondroitīna sulfāti, skrimšļukolagēns (peptīda veidā), kurkumīns, organiskais sērs un bezskābes C vitamīns.
Hondroprotektorus obligāti jālieto pie pirmajiem skrimšļa deģenerācijas simptomiem, kad locītavās rodas noguruma sajūta, kāds kustību stīvums, kā arī retas sāpes.
Hondroprotektors uzlabos locītavu un saišu darbību un mazinās sāpes, kas tajās rodas intensīvas profesionālā sporta slodzes laikā.
Sportisti ar sāpošām locītavām sāpju mazināšanai, visticamāk, lieto nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus (NPL). Laika gaitā to deva ārvien palielinās, līdz sportists vienkārši nevar iztikt bez tiem.
Patiesībā, neskatoties uz to, ka nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi noņem sāpes, tiem nav pozitīvas ietekmes uz skrimšļu audiem. Gluži pretēji, ir zinātniski pierādīts, ka tie paātrina skrimšļu iznīcināšanu. Šīm zālēm ir daudz blakusparādību, piemēram, tās negatīvi ietekmē gremošanas, sirds un asinsvadu sistēmas.
Atstājiet savu komentāru