Klientu apkalpošanas tālrunis:
+371 28 353 585
Produktu Kategorijas
  • Grozā nav neviena produkta.

Acu veselība, Labsajūta, Veselībai, Visi raksti, Vitamīni un Minirālvielas

Acu tīklenes deģenerācija un luteīns. Kā uzlabot redzi?

Kā uzlabot redzi?

Acu tīklene darbojas kā videokamera, nosūtot attēlu uz smadzenēm. Attēlu rada jutīgie detektori visā tīklenes laukumā. Spilgtu, mazu, centrālo attēlu izveido mākula (“dzeltens plankums”), kas atrodas tieši aiz lēcas. Cilvēka attēls, kas atrodas 6 metru attālumā no jums, tiek projicēts uz mākulas. Viss pārējais tiek attēlots ar perifērisko redzi. Jūs nevarat vadīt automašīnu vai redzēt savus mazbērnus tikai ar perifēriskās redzes palīdzību. Jums ir vajadzīga vesela tīklene.

Problēma ir tāda, ka lielākā daļa cilvēku nesaņem  pietiekami daudz  luteīna ar pārtiku, un tāpēc, lai iegūtu nepieciešamo aizsardzību acīm, luteīnu jāuzņem papildus.

Cilvēki, kuriem sākas acu tīklenes deģenerācija, sūdzas par neskaidru vai izplūdušu redzi, redzes diskomfortu, krāsu uztveres trūkumu. Viņiem šķiet, ka taisnas līnijas, piemēram, līnijas uz lapas, izplūst. Dažiem arī paradās tumši vai tukši apgabali centrālajā redzes laukā. Bieži tas ir saistīts ar šīs slimības (mākulas distrofijas) iedzimtību ģimenē. Papildus riska faktori ir tabakas dūmi, oksidatīvais stress (vitamīnu A,C,E, selēna trūkums, saules apdegumi). Cilvēkiem, kuriem ir gaiša acu krāsa, pastāv lielāks risks zaudēt redzi. 

 Kā luteīns aizsargā mūsu acis ?

Luteīns samazina kaitīga lipofuscīna veidošanos un uzkrāšanos. Lipofuscīns vecumā tiek saistīts ar tīklenes distrofiju. Tā uzkrāšanās ir acs tīklenes novecošanas faktors, tas “piesārņo”  acs optiskās virsmas un veido brīvos radikāļus, palielinot tīklenes oksidāciju. (Sundelin SP, Nilsson SE, Brunk UT. Lipofuscin-formation in retinal pigment epithelial cells is reduced by antioxidants. Free Radic Biol Med. 2001) 

SVARĪGI! Luteīna saturs tīklenē samazinās ar vecumu, kas tiek uzskatīts par vienu no galvenajiem faktoriem, kas izraisa degenerāciju tīklenē. Jo lielāks ir luteīna blīvums tīklenē, jo zemāks ir tās bojājuma risks.

Acu aizsargfunkcijas samazinās, jo pārtikas produkti satur nepietiekošu luteīna daudzumu. Tā trūkums izraisa tīklenes pigmentētā slāņa (mākulas) distrofiju un rezultātā –  pilnīgu redzes zudumu. Mūsdienās šis ir visizplatītākais akluma cēlonis cilvēkiem, kas vecāki par 60 gadiem.

Luteīna lietošana piedevu veidā ir efektīvs veids, kā palielināt makulārā pigmenta blīvumu (Hammond B.R., Johnson M.A. The age-related eye disease study (AREDS) // Nutrition Reviews 2002)

Luteīna lieliskā antioksidanta iedarbība izpaužas ne tikai acīs, bet arī citos orgānos, tādēļ ikviens, kurš vēlas izmantot antioksidantu labvēlīgo iedarbību (piemēram, lai novērstu sirds un asinsvadu slimību), var droši lietot luteīnu.

Luteīns var novērst vai palēnināt aterosklerozi, artēriju sabiezēšanu, kas ir galvenais sirds un asinsvadu slimību riska faktors. Pētījumi liecina, ka cilvēkiem, kuri patērē vairāk luteīna, artēriju sieniņu sabiezējums ir daudz mazāks. Luteīns arī samazina sliktā holesterīna oksidāciju, tā samazinot arteriālo aizsprostojumu risku.

Luteīns var samazināt ādas vēža un saules apdeguma risku. Saules gaismas ietekmē ādā rodas brīvie radikāļi, kas var sabojāt šūnu ģenētisko materiālu DNS. Luteīns var aizsargāt ādu no ultravioletās starojuma postošās iedarbības.

Kā uzlabot redzi?

Kā var samazināt tīklenes deģenerācijas risku?

Labākais veids ir lietot uzturā pietiekami daudz svaigu augļu un lapu dārzeņu, papildus lietojot luteīna preparātus. Pētījumos atklāts, ka luteīns aizsargā ne tikai acs tīkleni, bet arī mazos kapilārus un uzlabo asinsriti acīs.

Brīvo radikāļu iedarbības rezultātā acs tīklenē kapilāri tiek iznīcināti. Mākulas slimības pētījumu rezultāti pierādīja, ka luteīnam ir svarīga loma mākulas aizsardzībā. Luteīns samazina tīklenes deģenerācijas veidošanos par 50%. Trešā daļa no vecuma akluma gadījumiem ir saistīti ar luteīna deficītu, kuru varētu novērst lietojot luteīnu terapeitiskā devā .

Acs lēca 98% sastāv no olbaltumvielām. Brīvie radikāļi oksidē proteīnus, izraisa to sarecēšanu asinīs un ar to lēcas caurspīdīguma zudumu. Šis process izraisa kataraktas veidošanos, kas  50% gadījumu ir vecuma akluma cēlonis. Kataraktas veidošanos veicina daudzi faktori: uzturvielu deficīts, ultravioletais starojums, diabēts, tabakas dūmi.

Vairāki pētījumi liecina, ka cilvēkiem, kas uzņem pietiekošu daudzumu luteīna, ir par 50% zemāks kataraktas risks. Novērojumi nepārprotami parādīja, ka tīra luteīna lietošana ir efektīvāka nekā ēdot tikai svaigus dārzeņus.

Nesen Dr. Linda Nebelinga no Nacionālā Vēža institūta iesniedza datus, kas norādīja uz luteīna patēriņa kopējo samazināšanos. Piemēram, laikā no 1987. līdz 1992. gadam luteīna uzņemšana vīriešiem un sievietēm vecumā no 40 līdz 69 gadiem samazinājās par 46%.

Dr. Johanna M. Sedone un viņas darbinieki Hārvarda universitātē atklāja, ka luteīna lietošana samazina dzeltenā plankuma deģenerāciju par 43%.

Džons T. Landrēms un Ričards A. Bons no Floridas Starptautiskās universitātes 1995. gadā veica pētījumu, lai noskaidrotu, kā luteīns piesātina mākulas pigmenta saturu. Pēc 140 dienu luteīna lietošanas pigmenta saturs palielinājās līdz 40%. Tas bija pirmais pierādījums tam, ka luteīna preparātu lietošana var atjaunot mākulas pigmenta zudumu.

Dr. Nails Solomons savā grāmatā “Pārvarot tīklenes deģenerāciju” raksta, ka luteīns ir īpaši svarīgs redzes asuma saglabāšanai, jo tas tiek absorbēts no pārtikas un lielos daudzumos transportēts uz mākulu un acs lēcu. Luteīns samazina redzes traucējumus, kataraktas risku.

ASV Nacionālais Redzes institūts (NEI) strādā, lai precizētu ieteiktās luteīna dienas devas, bet NEI klīniskās izpētes direktors Frederiks Fauriss ir ierosinājis, ka tas varētu būt robežās no 6 līdz 15 mg dienā.

SVARĪGI! Šī informācija ir svarīga ikvienam – ne tikai tiem, kam jau ir diagnosticēta tīklenes deģenerācija. Amerikas Medicīnas asociācija aicina visus, tostarp jauniešus, lietot luteīnu, lai samazinātu redzes pasliktināšanās risku.

LASIET VĒL:

LUTEĪNS PRET VECUMA AKLUMU. REDZES TRAUCĒJUMI IR SIGNĀLS LUTEĪNA TRŪKUMAM!

LUTEĪNS PRET ACU AUDU NOVECOŠANU! KĀ SAGLABĀT REDZES ASUMU?

​PRETNOVECOŠANAS VIELAS. KĀ SAGLABĀT JAUNĪBU UN VESELĪBU!

Atstājiet savu komentāru

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Aizpildiet obligātus laukus atzīmētus ar *